Půl milionu skautů v učebně kadaňského Gymplu

23. října 2006 v 12:56 | ondřej a Hu?go! |  ČObolo
Kadaň 21. 10. - Skauti z kadaňského oddílu Blesk se letos poprvé zapojili do mezinárodní celosvětové akce JOTI (Jamboree on the Internet), které se koná již od roku 1996 každý třetí říjnový víkend. Slovo "Jamboree" označuje setkávání skautů z celého světa, které probíhá jednou za čtyři roky reálně, ve skutečnosti a jednou za rok po internetu a rádiových vlnách (JOTA, tradice od roku 1957). Letos se spolu s námi JOTA/JOTI zúčastnilo bezmála půl milionu do akce registrovaných a další tisíce neregistrovaných skautů z asi 200 zemí světa.

Jamboree On The Internet a Jamboree On The Air nabízí dva dny v roce všem skautům a skautkám z celého světa možnost navazovat spojení s ostatními skauty, budovat přátelství, vyměňovat zkušenosti a to nezávisle na věku, náboženství a politickém systému v dané zemi. Význam akce je zcela jasný a nezpochybnitelný. Skauti a skautky se učí pracovat s moderními technologiemi (radiová stanice, počítač připojený k internetu), procvičují a zdokonalují své jazykové a vyjadřovací schopnosti, rozšiřují si své technické, geografické i kulturní znalosti a v neposlední řadě nacházejí kamarády s podobnými zájmy z různých koutů světa. Velká část přátelství vybudovaných během JOTA/JOTI pokračuje i do dalších let, přechází ve vzájemné návštěvy (i přes velké vzdálenosti) a často vydrží až do konce života. Šíření rádiových vln je mnohem problematičtější než přenos síťových paketů a tak je každé navázané spojení vzácné a unikátní. Největší kouzlo mají rozhovory na velmi dlouhé vzdálenosti a mezi opravdové perly patří spojení s mezinárodní kosmickou stanicí ISS nebo spojení navázané odrazem od Měsíce.
Česká republika má své pevné místo mezi zúčastněnými zeměni a čeští skauti a skautky pravidelně komunikují s lidmi ze všech koutů světa. I nám se díky přívětivosti Gymnázia v Kadani a hlavně pana Willy De Bolle podařilo během celého sobotního odpoledne několik přátelství navázat, spojit se se světem, ukázat naše město a zemi ostatním, představit sebe i svojí práci. Pomocí e-mailu, chatu, ICQ a MSN jsme se z učebny výpočetní techniky kadaňského gymnázia domlouvali se skauty z Austrálie, Jižní Afriky, Dánska a Švédska, Ruska, ale i Slovenska a samotného Česka.

Děkujeme tímto všem, kteří nám nabídli pomocnou ruku a umožnili nám vydat se do světa, za přátely. Skauting nás připraví na 21. století, skauting nás připraví na život.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.